کیمیاگران جوان سمپاد نهاوند
کیمیاگران جوان سمپاد نهاوند
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد صالحی
نظرسنجی
دانش آموز کدام مدرسه هستید؟

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
عینک آفتابی زنانه 2013 } document.onmousedown=noRightClick

محمد صالحی

به وبلاگ کیمیاگران جوان سمپاد نهاوند خوش آمدید نظر یادتون نره با تشکر


کد شمارش معکوس سال نو


دریافت کد

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

 

دریافت کد آپلود سنتر

جاوا اسكریپت

مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران


 


 Top Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه

كد تغییر شكل موس

سه شنبه 2 آبان 1391 :: نویسنده : محمد صالحی
آرایش الکترونی
به کمک آرایش الکترونی یک اتم می توان خواص فیزیکی و شیمیایی آن عنصر را پیش بینی نمود. طبق اصل آفبا (اصل بناگذاری) الکترون ها به ترتیب افزایش انرژی در اوربیتال ها قرارمی گیرند.

اوربیتال چیست؟

ابر الکترونی اصطلاحی است که به مدل اتمی لایه‌ای یا همان کوانتومی مربوط می‌شود. این مدل که کوانتومی نام دارد می‌گوید که مداری برای حرکت الکترون‌ ها به دور هسته اتم وجود ندارد و الکترون ‌ها از لایه‌ای به لایه دیگر می‌روند. در بین این حرکت و تغییر لایه فوتون (انرژی به دست آمده) را به صورت نور آزاد می‌کنند. حال اگر محل تردد الکترون‌ها را به صورت نقطه‌هایی مشخّص کنیم ( که در حقیقت نمی‌تواند امکان پذیر باشد و در حدّ فرض است) شکلی ابر مانند به وجود خواهد آمد، به این شکل ابر الکترونی گفته می‌شود.

بعضی بخش‌های این ابر تراکم بیشتری دارد و بعضی بخش‌ها تراکم کمتر. به طور کلّی نزدیک هسته و خیلی دور از هسته تراکم کمتری دارند. به فضایی محدود در اطراف هسته اتم که بیشترین احتمال حضور الکترون در آن است، اوربیتال می‌گویند.

انواع اوربیتال ها عبات است از : s,p,d,f,g برای تعیین آرایش الکترونی اتمها، نه تنها درباره ترازهای انرژی اصول و قواعدی باید مورد توجه قرار گیرد، بلکه در هر تراز انرژی، در مورد چگونگی اشغال شدن اوربیتال ها به وسیله الکترون ها نیز اصول و قواعدی وجود دارد که باید رعایت شوند.
اعداد کوانتومی

هر الکترون را می‌توان با چهار عدد کوانتومی مشخص کرد که به منزله شناسنامه الکترون هستند:- n فاصله نسبی الکترون از هسته

این عدد نشان‌ دهنده ترازهای انرژی است که الکترون‌ ها در آن ترازها به دور هسته گردش می‌کنند و عدد صحیحی می‌باشد. این عدد می‌تواند کلیه مقادیر اعداد صحیح مثبت بجز صفر را قبول کند.

- L لایه فرعی و شکل اوربیتال

- S جهت گیری اوربیتال در فضا

- عدد کوانتومی مغناطیسی مداریروش پر كردن اوربیتال ها:

روش آفبا

الف ) الكترون ها به ترتیب در اوربیتال هایی جای می گیرند كه كم ترین سطح انرژی را داشته باشند.
ب ) اصل طرد پاولی : هیچ دو الكترونی در اتم نمی تواند چهار عدد کوانتومی یکسان داشته باشد پس در هر اوربیتال حداكثر دو الكترون با اسپین مخالف می تواند قرار گیرد.

ج ) اصل هوند : طبق اصل هوند اوربیتال های هم انرژی هنگامی زوج می شوند که هرکدام یک الکترون داشته باشند. هنگامی که الکترون ها چند اوربیتال هم انرژی از یک تراز فرعی را در اختیار داشته باشند به نحوی پخش می شوند که بیشترین اوربیتال ها اشغال شود یعنی تا در هر اوربیتال یک الکترون جای نگیرد هیچ اوربیتالی دارای دو الکترون نمی شود .

د) به طور کلی اوربیتال هایی ابتدا الکترون می پذیرند که مجموع شماره تراز اصلی و عدد سمتی کوچکتری n+l داشته باشند و چنانچه مجموع این دو عدد? در دو اوربیتال برابر باشد اوربیتالی ابتدا الکترون می پذیرد که شماره ترازاصلی انرژی در آن ( n ) کوچک تر باشد.

برای آشنایی بیشتر می توانید آزمایش زیر را انجام دهید.مثال :

3s : n+l = 3+ 0= 3

3P : n+l = 3+ 1= 4

3d : n+l = 3+ 2= 5

4s : n+l = 4+ 0= 4

4P : n+l = 4+ 1=5آرایش الکترونی و نحوه چینش الکترون‌ ها در اوربیتال ‌های اطراف هسته اتم و شیوه پر شدن زیر لایه‌ها به ترتیب زیر است :

?s ?s ?p ?s ?p ?s ?d ?p ?s ?d ?p ?s ?f ?d ?p ?s ?f ?d ?pنوع مطلب : شیمی دوم دبیرستان، طنز شیمی، سرگرمی شیمی، شیمی اول دبیرستان، به روز، انجمن شیمی، 
برچسب ها : شیمی، نهاوند، علامه حلی، تیزهوشان نهاوند، سمپاد نهاوند سمپادی ها، شیمی نهاوند، شیمی علامه حلی، نخبگان ایران، ایا می دانید، دانستنی شیمی، کیمیاگران جوان، علامه حلی نهاوند، علم شیمی، شیمی اول، شیمی دوم، شیمی سوم، شیمی پیش دانشگاهی، آرایش اتمی، شیمی دوم فصل اول، اصل طرد پاولی، l، ml، ms، n، زیر لایه، اوربیتال، الکترون، لایه، انرژی، پایداری، دانشمندان، شرودینگر، مدل کوانتومی،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic